Informace pro farnost XII

  • Rubriky příspěvkuInformace

Milí přátelé z našich farností,
přejeme vám z Plas krásnou „emauzskou“ neděli!

Možná se blíží doba, kdy si budeme moct zprávy z našich farností předávat zase ústně, i když zatím jen přes roušku, ale kdo ví… Třeba nám tento způsob zůstane i nadále, třeba jsme se naučili víc komunikovat i „po síti“. Jistě to nemůže nahradit naše osobní setkání, na která se určitě už všichni těšíme, ale jako další způsob toho, jak být společenstvím, to je jistě skvělá věc.

– Věci se v posledních dnech vyvíjejí opravdu překotně. Jak jistě víte, nakonec vláda rozhodla, že bohoslužby s účastí patnácti lidí mohou probíhat už od minulého pátku. Přesto jsme se ale rozhodli, že v našich farnostech začneme až víkendem následujícím. Pokud vás ještě nikdo nekontaktoval ohledně účasti na mši v sobotu 2. nebo v neděli 3. května, buďte, prosím, trpěliví. Počátkem nového týdne bychom vás i skrze naše „styčné důstojníky“ měli oslovit. Nestane-li se tomu tak do středy, prosíme vás, abyste se na nás obrátili sami.

– Do kostela na mši, prosíme, vstupujte max. 5 minut před začátkem, abychom tak umožnili dezinfekci prostor a popř. mohli ukončit předcházející svátosti smíření.

– Těm, kteří pochybují nebo stále zvažují, jak s novými možnostmi naložit, doporučujeme rozhovor s epidemiologem Rostislavem Maďarem na televizi NOE. Zvláště začátek a pak časové rozmezí: 40:30 – 47:45 (při poslechu si odmysleme „píár“ naší vlády).

https://www.tvnoe.cz/porad/27941-uzdrav-nasi-zem-special-s-epidemiologem-doc-mudr-rastislavem-madarem?fbclid=IwAR2vNArcMxPieAJQ78i_GdM_RGSYbgi_UDhJTRGC5oX8NnQUBwWR8Gi4quA

část přepisu: „Uvolnění bohoslužeb… je rizikové. Došlo tím k tomu, čemu jsme se doposud bránili – křížení generací na jednom místě. Je to i organizačně nepříjemné… Vyzýváme starší lidi, chronicky nemocné lidi, kteří často chodí na takováto setkání s knězem a s Bohem do kostelů, aby přeci jenom ještě vydrželi a nechodili na takováto setkání, aby využívali ten vzdálený přístup… Možná už jenom květen a v červnu se to už třeba zlepší… Chtěl bych apelovat, pokud nemůžete využít internet, poproste vaše děti, aby vám nastavili např. TV Noe… Bohužel v těch kostelích dochází k té bližší vzdálenosti… Kněží jsou jako lékaři v první linii, oni nebudou držet ten odstup, když někdo bude potřebovat bližší kontakt, oni nebudou myslet na své zdraví a nedokáží to odmítnout… Vždyť to vidíme v Itálii či ve Španělsku, kněží umírali a někteří nakazili jiné… Tak prosíme, zatím to vydržme, ať do těch kostelů chodí zatím jen někdo, kdo sám není rizikový a kdo sám nemá doma někoho, kdo je rizikový, aby se tam od někoho, kdo je bezpříznakový, nenakazil a domů nezavlekl ten virus… To nejhorší snad už máme za sebou, teď už nám zbývá možná jen pár týdnů a bylo by škoda, když už jsme uběhli ten maraton, tak abychom to dva kilometry před cílem zabalili a řekli si, že už to nevydržíme!

– Podmínky pro účast na bohoslužbách:

1) dvoumetrové rozestupy (kromě rodin žijících v téže domácnosti)

2) povinná dezinfekce rukou před vstupem do kostela (dezinfekci zajistíme)

3) rouška po celou dobu bohoslužby kromě přijímání

4) Není pozdravení pokoje ani žehnání se svěcenou vodou.

5) Bohoslužba se nesmí prodlužovat (žádné modlitby před ani po mši).

6) Liturgický prostor musí být vždy po bohoslužbě vydezinfikován.

7) Věřící nesmí do jiných prostor než chrámové lodi.

8) Jiný program ve farnosti není možný.

– Otec biskup Tomáš pro plzeňskou diecézi upřesňuje:

1) I nadále platí dispens od fyzické účasti na nedělní bohoslužbě pro všechny věřící. Účast na společné bohoslužbě musí dobře zvážit především nejohroženější kategorie lidí!

2) Místa na jednotlivých bohoslužbách musí být pro konkrétní týden jmenovitě rezervována dopředu. Každý věřící si může zarezervovat jednu bohoslužbu za týden.

3) Každá bohoslužba v týdnu má platnost NEDĚLNÍ.

4) Účast na konkrétní bohoslužbě je možná pouze na základě kontroly seznamu rezervací.

5) Podávání eucharistie je možné jen na ruku.

6) Svátost smíření je možná pouze za důsledného dodržování pravidel stanovených ministerstvem.

– Konkrétní ustanovení pro farnosti Plasy a Manětín:

1) Pokud jsme s vámi ještě vaši účast na bohoslužbách nedomlouvali, obrátíme se na vás buď my sami, nebo námi pověření farníci (Marie Fantová, František Pešík a Richard Šulko). Jestliže by se na vás do středy 29. dubna nikdo neobrátil, prosíme vás, abyste nám zatelefonovali nebo napsali.

2) Každému bude o následujícím víkendu nabídnuta jedna účast na mši sv. nebo možnost svatého přijímání doma.

3) Pokud jde o svátost smíření, ta bude možná vždy půl hodiny po mši sv. I při ní musíme dodržovat všechna pravidla. Prosíme vás tedy o trpělivost a vstřícnost, pokud nebude vše moci proběhnout hned během prvního týdne. Vzhledem k okolnostem vás také žádáme o poklidný, i když stručnější průběh svátosti.

– Pokračujme, prosím, v modlitbě našeho čtvrtečního růžence na úmysl zastavení pandemie. Pokračujme i v četbě Božího slova. Ve velikonoční době společně čteme Skutky apoštolů. Vytrvejme i v modlitbě Živého růžence a také v modlitbě za déšť.

– Na stránkách www.media.oblati.cz budete moct i dál nacházet povzbuzení, impulsy, i když možná v trochu jiné podobě.

– Pro fajnšmekry doporučujeme „bytový seminář“ on-line Liturgika na dobrou nochttp://www.liturgie.cz/skola-liturgiky/a/liturgika-na-dobrou-noc

Ještě jednou vás tedy žádáme o trpělivost a pochopení, pokud se ne všechno bude hned dařit.

S velikonoční radostí

Vaši misionáři obláti