Právě si prohlížíte Farní informace / 17. listopadu

Farní informace / 17. listopadu

  • Rubriky příspěvkuInformace

Celý dopis ke stažení zde!

Milí přátelé,

opět vás po několika dnech zdravíme z Plas a všichni doufáme, že se vám daří dobře a že jste přiměřeně době fyzicky i psychicky v kondici.

Vláda nám připravila PSA (protiepidemický systém), a tak je už jasnější, jak se máme i my pohybovat, pokud jde o možnosti a omezení bohoslužeb. Je to zvlášť důležité nyní na počátku adventní doby. Je už teď jasné, že ani advent ani Vánoce rozhodně neproběhnou bez omezení (což se ani nedalo za stávající situace očekávat), ale alespoň můžeme začít trochu plánovat. Všechno, co bude následovat, ale přesto, prosím, berte v duchu nejistoty a proměnlivosti, které teď tak intenzivně zakoušíme. Je to těžké, ale ve skutečnosti tato bytostná nejistota mnohem lépe odpovídá tomu, kým jsme, mnohem lépe vyjadřuje slabost, křehkost a omezení každého z nás. Třeba se začneme konečně do té plnosti království víc těšit 😊.

Jestliže se nic nezmění, bude už nyní možné slavit bohoslužby v počtu 15, resp. 20 lidí. Pokud jde o slavení eucharistie, navrhujeme, abychom počínaje slavností Krista Krále (22. listopadu) až do 4. neděle adventní (20. prosince) zachovávali stejný program. To znamená, že by se každý z vás účastnil každý týden téže mše (vždy ve stejný den a stejnou hodinu), a to podle předcházející dohody. Nebude tedy možné přijít bez ohlášení. Podrobnosti o způsobech přihlašování pro jednotlivá místa najdete v poznámce na konci tohoto dopisu.

Kromě eucharistické slavnosti nabízíme těm z vás, kteří si na společné setkání ještě netroufnou, i nadále možnost individuálního přijímání eucharistie, a to každou neděli v Manětíně (7:30 – 8:00), v Dolní Bělé (7:30 – 8:00), v Křečově (9:00 – 9:30) a Ledcích (9:30 – 10:00).

Pokud by došlo k tomu, že se jeden z nás bude například muset vrátit do karantény, nebude samozřejmě tento zamýšlený program uskutečnitelný… V tom případě bychom vás ale o všem informovali.

Na každou neděli adventní pro vás ale budeme chystat také domácí bohoslužbu. Myslíme si, že jedním z opravdu velkých plodů této koronavirové doby je návrat k intenzivnější rodinné a osobní modlitbě. My bychom právě v tomto druhu liturgie chtěli s vámi i nadále pokračovat. Prosíme vás, abyste se znovu otevíranými kostely a znovu začínajícími mšemi nezanechali právě domácích bohoslužeb! Domácí bohoslužby vám před každou adventní nedělí budeme posílat mailem a také je vkládat na farní webové stránky a facebook. Budou určeny buď pro sobotní večer (první adventní nešpory následující neděle) nebo přímo na večer nedělní. Probíhat by tato bohoslužba měla kolem stolu, na kterém budete mít adventní věnec.

Pokud jde o děti, budeme až do Vánoc pokračovat v našem on-line náboženství, tak jak ho máme naplánované. Navíc jsme i pro naše nejmenší připravili zvláštní adventní program. Jeho přehled najdete v příloze. Podrobně si adventní dětskou výzvu budeme s dětmi vysvětlovat příští pondělí během našeho on-line setkání.

S většími dětmi, nebo lépe mladší mládeží, budeme i dál pokračovat v našich sobotních on-line „Oldies schůzkách“. Tuto sobotu proběhne další. Každé setkání se točí kolem jedné worshipové písně a jejího tématu. Tentokrát to bude „křesťanská radost“. Setkání se obvykle účastní něco mezi 15 – 20 mladých.

Pro všechny dospělé věkové kategorie je určena letošní Sobotní škola. Máme za sebou už tři setkání a musíme říct, že je to pro nás velká radost. Minulou sobotu nás bylo u počítačů 50, a přesto jsme dokázali ve skupinkách sdílet opravdu hluboké osobní zkušenosti a obohacovat se navzájem poznatky z oblasti naší víry. Předvánoční setkání proběhne v sobotu 19. prosince.

Nabídkou, která také zůstává i dále v platnosti, je přinášení sv. přijímání těm, kteří se do kostela z jakéhokoliv důvodu nedostanou. Děkujeme všem, kteří nám s touto službou pomáhají.

Pokud byste potřebovali doma s něčím pomoct nebo třeba obstarat nákup, nebojte se na nás obrátit.

To, jak proběhnou Vánoce, bude záležet především na tom, jak se bude vyvíjet epidemická situace. Ale protože nebude jistě možné neomezené setkávání, chtěli bychom blízkým i vzdálenějším lidem alespoň nějak umožnit prožití pár chvil v duchu křesťanského Narození Páně. V Plasích proto chystáme u fary betlém v životní velikosti, který bude s převyprávěným vánočním příběhem, ale také s možností ochutnání vánočního cukroví, popř. kapky svařeného vína připravený pro všechny, kteří půjdou kolem a budou se chtít individuálně na betlém podívat. Děkujeme rodině Koderových a Scherbaumových za velikánskou pomoc. Možná by něco podobného mohlo být myslitelné i ve vašich obcích u kapličky nebo kostela. Nejde vůbec o to, aby tam někdo stál, promlouval nebo se modlil. Letos nebude možné žádné větší shromažďování. Spíš jde o hledání alternativních jednoduchých cest, jak dát lidem křesťanského ducha Vánoc zakusit.

I v této souvislosti vás chceme požádat o pomoc. Pokud by vám zbylo trochu vánočního cukroví a našli byste si čas ho po třech – pěti kouskách zabalit do malých celofánových balíčků, nabídli bychom ho právě kolemjdoucím u plaského betlému. Díky za vaši pomoc.

Jelikož jsou Vánoce dobou, kdy jsme byli jako lidé obdarováni tím největším darem – příchodem Boha, který se nám s dětskou tváří ukázal jako ta největší a bezbranná Láska, patří k nim obdarovávání ještě i dnes. S mladými z našeho oblátského společenství už několik let přispíváme každoročně na pořízení dárku v rámci akce „Ježíškova vnoučata“. Jde o podnět Českého rozhlasu, který se vždy na Vánoce snaží konkrétním darem přispět konkrétním lidem. Letos jsme se rozhodli pořídit jedné takřka osmdesátileté paní z Města Touškova novou lednici. Napadlo nás, jestli bychom se nechtěli také jako farnost stát letos jedním z „Ježíškových vnoučat“, vybrat si jednoho konkrétního člověka a obdarovat ho tím, co nutně potřebuje.

V seznamu je například pan Jaroslav také z Města Touškov. Je mu 70 let a na stránkách jeziskovavnoucata.rozhlas.cz se o něm píše: „Pan Jaroslav žije v DPS již 10 let, žije sám a je velmi těžce nemocný. Nikdo ho nenavštěvuje, dospělé děti, které má, již několik let neviděl. Má velkou vášeň, kterou je pěstování bylin, ovoce a zeleniny a následné vyrábění různých pochutin. K tomu si hledá recepty hlavně na internetu. Nedávno bohužel přišel o svůj stařičký notebook, díky němuž byl ve spojení se světem i s recepty na výrobky, které tak rád rozdává ostatním. Od Ježíška by si moc přál funkční notebook, díky němuž by mohl opět pracovat na svých dobrotách i získávat další informace, posílat emaily apod.

Pokud by někdo z vás chtěl jakoukoli částkou přispět, dejte nám, prosím, vědět. Rádi bychom spolu s vámi pomohli.

Milí přátelé, děkujeme vám za trpělivost, se kterou jste se „pročetli“ až sem. Prožíváme zvláštní, ale jistě i v mnoha ohledech požehnanou dobu. Advent je krásným obdobím očekávání. Je to vlastně takový zkrácený obraz celého našeho života. Také stále čekáme… Na každý kousek lásky, který je předobrazem té plné porce, které se nám jednou společně dostane. Pojďme si to čekání společně krátit modlitbou, sdílením, službou, vzájemným obdarováváním a úsměvem.

S díky

vaši obláti

Poznámky k bohoslužbám:

Nečtiny: účast bez předběžného ohlášení

Dolní Bělá: S těmi z vás, které jsme sami oslovili, počítáme pro nadcházející období s účastí na sobotní mši v Dolní Bělé v 18:00. Ostatní mohou přijít v neděli v 8:00, popř. k přijetí sv. přijímání v 7:30.

Manětín: kontaktní osoba František Pešík

Křečov: kontaktní osoba Marie Fantová

Ledce: S těmi z vás, které jsme sami oslovili, počítáme pro nadcházející období s účastí na sobotní mši v Dolní Bělé v 18:00. Ostatní mohou přijít v neděli v 10:00, popř. k přijetí sv. přijímání v 9:30.

Obora: Ti z vás, které jsme sami nekontaktovali, prosíme, aby se v případě zájmu ozvali.

Líšťany/Všeruby: účast bez předběžného ohlášení