Právě si prohlížíte Adventní odpočítávání

Adventní odpočítávání

  • Rubriky příspěvkuInformace

Adventní a vánoční čas je přesně tím obdobím, které nás všechny, pokřtěné i nepokřtěné, více otevírá tajemství našeho života. Adventní týdny očekávání v sobě ve zmenšeném skrývají celý náš život: každý stále na něco čekáme v naději, že třeba právě to, co je teď před námi, naplní smysl našeho života, tu neustálou touho po „něčem víc“. A tak na adventním věnci zapalujeme jednu svíčku za druhou a čekáme na to, až se rozhoří úplně všechny, protože pak „to“ přijde…

A Vánoce nás naprosto přirozeně dávají dohromady, jako bychom se každoročně právě o Vánocích rozpomenuli na ten jinak pozapomenutý nový život, který se tehdy v Betlémě narodil, který nám byl dán a který z nás všech učinil jednu rodinu. A ať už o tomto životě víme, anebo ne, o Vánocích jsme všichni spolu, setkáváme se, abychom se obdarovávali, společně slavili a zakoušeli obyčejnou lidskou blízkost. Jsme citlivější a otevřenější tomu, co nás přesahuje.

Proč tedy nevyužít právě tohoto času k tomu, abychom si byli ještě o kousek blíž, abychom zapomněli aspoň na chvíli na všechno to, co nás rozděluje, na odlišné názory a nesmiřitelné postoje, a naopak vědomě zakusili smíření a sounáležitost s ostatními, třeba s těmi, kteří bydlí ve vedlejším vchodu nebo v sousedním domku?

Rádi bychom vám k tomu letos nabídli jednoduchou cestu. Na požádání vám na faře v Plasích nebo v Dolní Bělé předáme v sobotu před 1. nedělí adventní, tedy 27. listopadu od 9:00 do 17:00, putovní adventní svíci spolu s krátkým vánočním příběhem. Stačí, když si svíci v neděli 28. listopadu doma zapálíte, posadíte se s rodinou, s přáteli nebo sami spojeni v duchu se svými blízkými kolem stolu, uděláte si chvilku klidu a času na to, abyste si společně vánoční příběh přečetli a třeba si jen obyčejně popovídali. Na přiložený list papíru můžete k danému datu napsat své jméno, třeba jen křestní, a přidat vánoční vzkaz nebo přání pro druhé. Pak svíčku spolu s příběhem a vzkazovým listem vezmete a předáte v okolí někomu známému: sousedovi, příbuznému, přátelům… Udělejte to, prosíme, nejlépe hned druhý den (pokud vám to nevyjde, předejte ho tak rychle, jak budete moct). Ten, komu putovní svíci předáte dál, udělá další den (tedy optimálně 29. listopadu) totéž. Každý den až do Vánoc by se tak mohla každá naše putovní svíčka rozhořet v 27 domácnostech.

Kde nakonec skončí, to se pravděpodobně nedozvíme ani my ani vy, kteří řetěz zahájíte. Ale Vánoce jsou svátkem nezištného obdarování, a tak pro nás bude jistě velkou radostí už jen to, že nás světlo svíčky a radost z Vánoc propojila s těmi, se kterými se možná každodenně setkáváme v obchodu nebo na ulici, ale přitom je ani pořádně neznáme. Pokud ale svíčka doputuje k svému cíli a najde tedy 24. prosince svého posledního majitele, ten může, bude-li chtít, zanést vzkazový list na faru v Plasích nebo v Dolní Bělé (popř. ho poslat poštou na adresy uvedené na listu) a my vzkazy zveřejníme na našich stránkách a sociálních sítích.

Těšíme se na to, že spolu s vámi rozjasníme advent v co nejvíce z našich vesniček, vesnic a měst.

Za farnosti Manětín, Plasy a Dolní Bělá vás zdraví a hezký předvánoční čas přejí misionáři obláti.